Kategori: Altı Çizili Cümleler (page 1 of 14)

MUTLULUK VARSAYIMI – JONATHAN HAIDT

Mutluluk arayışında olan her bireyin akıllarındaki bir çok soruyu modern psikoloji ve kadim bilgelik sırları ile harmanlayarak cevaplamaya çalışan yazar değerli ödüller ve başarılarla dolu kariyerindeki birikimlerini bu kitap ile bize aktarıyor.

Kitap Notlarım;

 

  • Zihin kendi yerindedir ve kendi başına bir cehennemden cennet, bir cennetten cehennem yaratabilir.
  • İyi ya da kötü diye bir şey yoktur, bir şeyi iyi veya kötü yapan düşüncelerdir.
  • Bütün evren değişimdir ve yaşam, onu nasıl varsayıyorsanız öyledir.

Devam

PARANIN PSİKOLOJİSİ – MORGAN HOUSEL

Para konusunda başarılı olmak, mutlaka bilgiyle ve bilgili olmakla ilgili bir mesele değildir. Nasıl davrandığınızla ilgilidir. Housel “Paranın Psikolojisi” kitabında bize servet, açgözlülük ve mutluluk üzerine sonsuza dek değişmeyecek dersler veriyor.

Kitaptan alıntılar;

  • Finansal kararlar alırken duygularınızı tamamen bir kenara bırakacak kadar soğukkanlı bir şekilde rasyonel olmayı hedeflemeyin. Oldukça makul olmayı hedefleyin o kadar. Makul daha gerçekçidir ve uzun vadede o fikre bağlı kalma şansınız daha yüksektir ki para yönetiminde en çok önem taşıyan şey de budur.

Devam

ÇOCUKLARI ANLAMA KILAVUZU – ÖZGÜN KIZILDAĞ

Aile ve Evlilik Danışmanı Özgün Kızıldağ’ın kaleme aldığı Çocukları Anlama Kılavuzu, anne-babalar ve anne-baba adayları için bebeklikten ergenlik dönemine bir çocuğun gelişim serüvenini öğrenme yolunda rehber kitap olma niteliği taşıyor.

Kitap Notları;

  • Çocuklarımıza öğretmemiz gereken en temel noktalardan biri “hayır” dediğimiz zaman, bunun değiştirilebilir bir şey olmadığıdır. Bunun için yapılması gereken, sonrasında izin verecek kadar önemsiz bulduğumuz isteklere daha baştan “hayır” dememek olacaktır. Öncelikli olarak “hayır” dediğimiz şeylerin sayısını azaltmalı, “hayır” dediklerimizin ise arkasında durmalıyız.

Devam

KARİYER YÖNETİMİ SIRLARI – CAROLYN BOYES

  • İnsanın düşünce biçimini değiştirerek hayatını değiştirebileceğini öğrenmesi benim neslimin en büyük keşfidir. Kariyer.
  • İşinizi para almadan da yapmayı tercih ediyorsanız başarıya giden yoldasınız.
  • Fark yaratan ne bildiğiniz değil kimi tanıdığınızdır.

Devam