Kategori: Altı Çizili Cümleler (page 1 of 14)

PARASAL KONULARDA YAPTIĞIMIZ HATALAR – ATİLLA KÖKSAL

Usta ekonomist Atilla Köksal’dan finansal okuryazarlık, temel ekonomi, yatırım ve para üzerine bir başyapıt. Günlük hayatta yapılan hatalardan somut örnekleri de içeren keyifle, sıkılmadan okunacak bir eser.

Kitap notlarım;

 

 • Ne yaparsan yap daima pişman öleceksin, belki yaptıklarından, belki de yapmadıklarından. DOSTOYEVSKİ
 • Eğer herkes varlığını yüz dolarlık banknotlara çevirip üzerine otursa, dünyadaki insanların çoğu yerde oturuyor olurdu. Gelişmiş bir ülkede yaşayan orta halli birisi sandalye yüksekliğinde bir yerde, dünyanın en zengin iki adamı ise uzayda oturuyor olurdu.
 • Bileşik faiz dünyanın sekizinci harikasıdır. Onu anlayan kazanır, anlamayan ise bedelini öder.
 • Küçük masraflara dikkat edin, ufacık bir sızıntı koca gemiyi batırır.

Devam

PES ETME MUCİZELER YOLDA – KİNSUN

Alışılagelmiş kişisel gelişim kitaplarına nispeten biraz daha sohbet havasında geçen, kural dikte etmekten mümkün oldukça çekinen bir dili var. Kitap ile ilgili bir cümlelik motto yazmak gerekirse bence şu olurdu ” Yaşaman gerekeni yaşıyorsun sadece. Ne bir eksik ne bir fazla… Bil ki kusursuz bir düzen var senden gayrı.”  “Pes etme”

 

Kitap Notlarım;

 

 • İç sesinize ve içgüdülerinize güvenin. Kendinizi dinleyin. O sükûnet içinde tanrının sesini duyacaksınız.
 • Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez. ANDRE GİDE
 • Cahil bir toplum özgür bırakılıp kendine seçim hakkı verilse dahi, hiçbir zaman özgür bir seçim yapamaz. Sadece seçim yaptığını zanneder. Cahil toplumla seçim yapmak, okuma yazma bilmeyen adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmaklıktır. NIETZSCHE

Devam

MUTLULUK VARSAYIMI – JONATHAN HAIDT

Mutluluk arayışında olan her bireyin akıllarındaki bir çok soruyu modern psikoloji ve kadim bilgelik sırları ile harmanlayarak cevaplamaya çalışan yazar değerli ödüller ve başarılarla dolu kariyerindeki birikimlerini bu kitap ile bize aktarıyor.

Kitap Notlarım;

 

 • Zihin kendi yerindedir ve kendi başına bir cehennemden cennet, bir cennetten cehennem yaratabilir.
 • İyi ya da kötü diye bir şey yoktur, bir şeyi iyi veya kötü yapan düşüncelerdir.
 • Bütün evren değişimdir ve yaşam, onu nasıl varsayıyorsanız öyledir.

Devam

PARANIN PSİKOLOJİSİ – MORGAN HOUSEL

Para konusunda başarılı olmak, mutlaka bilgiyle ve bilgili olmakla ilgili bir mesele değildir. Nasıl davrandığınızla ilgilidir. Housel “Paranın Psikolojisi” kitabında bize servet, açgözlülük ve mutluluk üzerine sonsuza dek değişmeyecek dersler veriyor.

Kitaptan alıntılar;

 • Finansal kararlar alırken duygularınızı tamamen bir kenara bırakacak kadar soğukkanlı bir şekilde rasyonel olmayı hedeflemeyin. Oldukça makul olmayı hedefleyin o kadar. Makul daha gerçekçidir ve uzun vadede o fikre bağlı kalma şansınız daha yüksektir ki para yönetiminde en çok önem taşıyan şey de budur.

Devam